Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Jak se ekologicky zbavit rybenek
Datum zveřejnění: 27.01.2017

S rybenkou domácí se setkala asi většina z nás, a to obvykle navečer nebo brzo ráno ve své koupelně a na WC. I když je tento malý tvoreček takřka neškodný, málokoho jeho přítomnost potěší. Obzvlášť když se vašem bytě nebo domě přemnoží. Vyhubit rybenky můžete několika způsoby. Základem je ovšem jako vždy prevence.

 

Rybenky domácí patří mezi bezkřídlý hmyz, jenž vyhledává temná a vlhká místa. Tento hmyz má tvar malé kapky, pokryté šupinkami a od toho se odvodil i jejich název. Rozmnožovací cyklus rybenek není nějak spjatý s určitým ročním obdobím, a tak neexistuje měsíc v roce, ve kterém bychom od nich měli klid. Přemnožit se tak mohou jak v srpnu, tak v lednu.

Rybenky nepředstavují samy o sobě pro člověka určitou hrozbu, přesto mohou vaší domácnosti velice uškodit. Pojídají totiž zbytky sacharidů a škrobů. Mimo zbytků jídla v odpadu a drobků na podlaze, se tak směle pustí do mouky ve spižírně, papíru nebo některých druhů lepidel. Ve větším množství pak rozežerou cokoliv, co obsahuje tyto látky například pohovky.

Abychom rybenkám jen nekřivdili, pak je dobré zmínit, že jsou přirozeným nepřítelem a zabijákem roztočů, kterými se také živí.

Prevence je základ

Pokud jste přesvědčeni, že už soužití s těmito tvorečky nebudete tolerovat, musíte zažít od preventivních opatření. To znamená preventivně větrat a vysoušet vlhká místa. To znamená toalety, koupelny, ale také místnosti, kde například sušíte prádlo, nebo místnosti ve kterých máte problémy s plísní.

Na noc zavírejte odtoky van či umyvadel špuntem a rohožky dejte sušit.

Během vytírání si dejte pozor, aby vám nezůstávala voda ve špatně přístupných místech, jako jsou rohy a lišty po krajích. Vždy je dobré podlahu na závěr ještě jednou setřít do sucha.)

V poslední řadě věnujte pozornost spárám a prasklinám na podlaze, ale také třeba ve stěnách. Pokud to lze, tak praskliny vyplňte například tmely. Pokud to z nějakých důvodů nelze. Spáry pravidelně vysávejte vysavačem, aby se v nich nemohli rybenky množit.

Zkuste je vypudit 

Pokud nemáte rybenky ve vaší domácnosti přemnožené mohlo by se vám podařit, je z vaší domácnosti vypudit.

Nakupte v obchodě několik vanilkových lusků, rozkrojte je a nakrájejte na drobné kousky, které dejte na místa, kde se rybenky vyskytují. Během pár dnů by měli rybenky odkráčet, protože nemají vanilku rády.

Pokud vanilka nepomůže

Účinný způsobem, jak se rybenek zbavit je nastražit na ně pastičky. Skvělým řešením je rozetřít nastrouhanou bramboru na papír a takto připravenou past dát opět do míst, kde se rybenky vyskytují. Ty se do nástrahy během noci zavrtají a vám tak nezbývá nic jiného, než ráno jít a papír i s bramborou a rybenkami vyhodit do popelnice.

Obdobným způsobem lze vytvořit nástrahy například ze směsi boxaru a moučkového cukru (1:1) nebo ze směsi octa a melasy (2:1).

Další zajímavé úklidové tipy, například 7 kroků, jak zvládnout hravě úklid koupelny, naleznete v našem rádci.