Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Jak se zbavit plísně v bytě
Datum zveřejnění: 13.01.2017

Vlhké počasí spolu s topnou sezónou nahrává vzniku jednomu z největších „strašáků“ vašich bytů, tedy plísním. Tyto houby nemají vysoké nároky na živiny ani nepotřebují světlo, a tak je jejich výskyt celkem častý. Nalezli jste i u vás doma nevzhledné fleky, které se nejčastěji vyskytují na omítce za doprovodu zatuchlého zápachu? Pomůžeme vám tohoto nezvaného hosta vyprovodit. Je to totiž důležité nejenom pro vzhled vašeho bytu, ale i pro vaše zdraví.Plíseň v bytě

Proč se objevuje plíseň

V přírodě lze nalézt plíseň skoro na každém kroku a vyskytuje se tu už miliony let. Jejich rozmnožování je závislé na miniaturních výtrusech, které se roznášejí vzduchem. Dostat se tak mohou do poměrně velkých vzdáleností. V domácnostech se pak většinou projevují díky podmínkách, které v bytě panují. Ty jsou pro plísně ideální, pokud je například objekt špatně zaizolován a do interiéru vniká skrze stěny vlhkost, která se nemá kam odpařovat. Ta se pak ukládá ve stěně a tvoří ideální podmínky pro výtrusy.

Plísně se ale mohou objevit i v domácnostech, které mají izolaci řešenou kvalitně. Stačí pokud nemáte koupelnu vybavenou ventilátorem, kuchyň digestoří nebo pokud sušíte prádlo v některém z pokojů. Tyto zdroje se dají ovšem snadno eliminovat častým a pravidelným odvětráváním. V zimních měsících to může být problém. Proto je nejlepší kvůli úsporám větrat nárazově a nejlépe průvanem.

Čí je to vina

Je velice pravděpodobné, že vlastně ani nevíte, zda plíseň vzniká díky provozu ve vaší domácnosti, nebo díky špatným stavebním úpravám. V tomto případě je důležité seškrábat veškeré nátěry na omítku a zjistit, zda je zeď vlhká a na chybě je například špatná izolace, nebo suchá. V tom případě si za vznikem stojíte sami.

plíseň v pokoji

Postupujte krok za krokem

Jako první byste se měli zbavit starých nátěrů a seškrábat původní malbu na omítku a takto upravené místo vydezinfikujte biocidním přípravkem. Tyto přípravky jsou učené k likvidaci plísně a zakoupíte, je v každé drogerii, nebo specializované prodejně. K přípravku dokupte také penetraci, která působí do hloubky podkladu, sjednocuje savost zdi, zpěvní podklad a její přilnavost. Ta by měla být pod každým svrchním nátěrem, který představuje jen konečnou úpravu.

Následně stěnu vymalujte dvěma vrstvami svrchní barvy s příměsí jubocidu, který je další prevencí vůči růstu plísní.

Shrnutí boje s plísní

  • Pořiďte si vlhkoměr a udržujte vlhkost mezi 40 až 60 %.
  • Pravidelně větrejte průvanem pokoje s vyšší mírou vlhkosti.
  • Nechte stěny dýchat a nestavte nábytek do jejich těsní blízkosti.
  • Zkontrolujte izolaci a odstraňte tepelné mosty.
  • Pod nátěr s jubocitem dejte vždy penetraci.