Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Usnadněte si úklid po malování
Datum zveřejnění: 19.01.2017

Chystáte se vymalovat svou domácnost, nebo jen jeden pokoj, ale už teď se děsíte nepořádku, který během malování vznikne? Pokud dodržíte pár zásad, úklid vám nezabere moc času a domácnost bude po malování stejně naklizená, jako předtím.

Důležitá je příprava

Jako u každé činnosti, kde pracujete s barvou je i u malování stěn jednou z nejdůležitějších částí příprava na celý proces. Kvalitní přípravou si velice usnadníte, tak urychlíte následný úklid.

Příprava na malování se liší podle dispozic vaší domácnosti. Pokud nemůžete nábytek vystěhovat ven z pokoje, je nejlepší přesunout veškeré vybavení doprostřed místnosti a pečlivě zakrýt igelitovou fólií, kterou pořídíte v každé drogerii. Obdobným způsobem zakryjte také radiátory. U těch je dobré si pomoci papírovou lepenkou a radiátory překrýt tak, abyste se během malování dostali s barvou i za radiátor. Lepenkou zároveň oblepte veškeré vypínače a zásuvky.

Nezapomeňte na osvětlení

Plánujte vymalovat i strop, nejlepší je sundat osvětlení a místo něj dočasně namontovat jen objímku s žárovkou. Pokud se vám osvětlení sundávat nechce, můžete ho oblepit také igelitem. Jen dejte pozor, aby se vám igelit nepropálil.

Dejte si záležet na podlaze

V poslední řadě myslete na podlahu. Tu nejlépe překryjte dvěma vrstvami silnějšího igelitu, na které položte třetí vrstvu savého materiálu. Ideální je třeba karton, starý koberec, nebo prostěradla. Nejen že třetí vrstva brání protržení igelitu a zničení podlahy. Zabráníte také vzniku „bahna“ ze seškrábané omítky.

Jak si poradíte s rámy oken a dveří je čistě jen na vás. Zakrytí trvá poměrně dlouho, a tak je možná lepší tento čas ušetřit a rámy po vymalování umýt. Ušetříte tak nejen čas, ale i lepenku, která není zrovna z nejlevnějších. Na parapety pak použijte kartony, které stačí jen vystřihnout a položit.

Jak na skvrny od barvy

Vše máme zakryté a může přejít k malování. Pro nátěr interiéru domácnosti se nejlépe hodí disperzní barvy, které lze ředit vodou. Pokud se pak náhodou stane, že vám někde vzniknou cákance. Snadno je odstraníte hadrem a pokud zaschnou, prostě je seškrábnete.

Na odstranění skvrn se dá taky skvěle použít voda s octem. Barva se tolik nerozmazává a nezanechává po sobě šmouhy. Pokud ovšem vše kvalitně zakryjete, ani tuto radu nebudete potřebovat. Maximálně na okna a rámy dveří.

Věnujte pozornost meziúklidu

Malování má několik fází a po každé je dobré uklidit. Nejhorší fáze nastává po seškrabání starého nátěru. Vrstvy staré omítky je nejlepší se zbavit například zametením nebo vysátím vysavačem. Teprve poté se pusťte do penetrování a malování barvou.

Po malování můžete uklízet do čista. Odstraňte kartony, nebo vrstvu prostěradel a opatrně uvolněte vrchní vrstvu igelitu. Tu i s nepořádkem zabalte a vyhoďte. Spodní vrstva by vám pak měla zůstat čistá a připravená k dalšímu použití.